KĀRĻAMUIŽA

Hidden in Noble Silence

Āraišu ezerpils - Baltijā pirmais arheloģiskais brīvdabas muzejs -- atrodas 6 kilometru attālumā no Kārļamuižas. Te var apskatīt mājokļus, kādos dzīvojuši seno latgaļu ciltis 9. gs. Dzīvesvietas un dzīvesstila rekonstrukcijas pamatā ir arheoloģiskajos izrakumos atrasto pusotra simta dažādu koka celtņu paliekas, kā arī vairāk kā 3500 senlietas un 100 veseli vai saplēsti māla trauki.  

 

Ezerpils, kas ir nozīmīgs kultūrvēsturisks objekts visā Ziemeļeiropas reģionā, ir bijusi pastāvīgi apdzīvota nocietināta dzīvesvieta, kas, aizsardzības nolūkā, celta uz mazas, pārplūstošas saliņas. Apbūvi no ārpuses apjoza aizsargceltnes, bet uz krastu veda virs akmeņaina sēkļa ierīkotā uzeja. Vienlaicīgi Āraišu ezerpilī dzīvoja apmēram 70 – 90 cilvēku. 

Arheoloģiskie izrakumi ļauj secināt, ka pils iemītnieki nodrošinājuši sev iztiku, nodarbojoties ar zemkopību, lopkopību, dravniecību, kā arī zvejojot un medījot. Uzturā tika lietoti dažādi graudaugi, rāceņi, gaļa, piens, kā arī medījumi un zivis. Izrakumos tika atklātas kaula ķemmes un saru susekļi, kā arī drēbju mazgāšanai izmantotās koka vāles. Senās ciltis nodarbojās arī ar amatniecību un tirdzniecību. 
 
Ezerpils, kāda ienaidnieka uzbrukuma rezultātā, tika pilnīgi nodedzināta un pēc tam pamesta. Tās paliekas nokļuva zem ūdens gan būves pamatu nosēšanās, gan ezera līmeņa celšanās dēļ. 
Blakus Āraišu ezerpilij atrodas Āraišu pilsdrupas (14-17.gs.) un akmens laikmeta un bronzas laikmeta apmetņu rekonstrukcijas. 

Teksts sastādīts izmantojot izcilā arheologa Jāņa Apala darbus. 


Darba laiks 

Darba laiks vasaras sezonā (no 1. aprīļa līdz 31. oktobrim): 

  • Pirmdiena – Svētdiena no 09:00 – 19:00 

Darba laiks ziemas sezonā (no 1. novembra līdz 31. martam): 

  • Trešdiena – Svētdiena no 09:00 – 16:00 

Ieejas maksa 

  • Pieaugušajiem – €2,00 

  • Studentiem, pensionāriem, skolēniem – €1,00 

  • Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie un 1-2 jaunieši (7-18g.v.) – €4,00 

  • Bērniem līdz 7 g.v. – bezmaksas. 

Gida pakalpojumi (ekskursija 1h garumā) 

  • grupām latviešu valodā – €8,00 

  • grupām svešvalodās – €16,00 

Iespējams norēķināties skaidrā naudā vai ar elektroniskajām maksājumu kartēm. 
 
Kontakti:
Kase, tūrisma informācijas punkts: +371 25669935 
Programmas, pasākumi: +371 25665528