KĀRĻAMUIŽA

Hidden in Noble Silence

Pastaigu un atpūtas vieta

Zvārtes iezis atrodas 5 km attālumā no viesnīcas “Kārļamuiža”.Tas izvietojies Amatas kreisajā krastā un ir viens no gleznainākajiem devona iežu atsegumiem Latvijā. Vertikālās sarkanās klints izciļņa augstums sasniedz 35 m.  Ieža nosaukums aizgūts no tuvējām Zvārtes mājām.

Zvārtes klints Tas atrodas Amatas upes kreisajā krastā un ir viens no gleznainākajiem klinšu darbiem Latvijā. Apkārtnē ir brīnišķīgas pārgājienu takas. Akmens nosaukums ir aizgūts no kaimiņu "Zvartes" mājas. Amatas krastos ir savienots pēdas tilts.
Vertikālās sarkanās virsotnes augstums sasniedz 35 m. Iedvesmojošās ielejas ainavas var redzēt gan no upes, gan no klints, ko var sasniegt, kāpjot pa koka kāpnēm.

Gaujas Nacionālā parka informācijas centrs “Zvārtes iezis”

Pie Zvārtes ieža atrodas tūrisma informācijas centrs. Tūrisma informācijas centrā variet iegūt ne vien Tūrisma informāciju (bezmaksas kartes, bukleti), bet iegādāties arī labu kafiju, zāļu tējas un uzkodas.

Lidojošā rija un nostāsti

Neatņemama Zvārtes ieža ainavas sastāvdaļa ir Vieļu māju rija. Tās vecums ir aptuveni 150 gadu. Par šo riju ir saglabājušās “Zvārtēs” dzīvojošā Jāņa Zariņa stāsts:”Vecajai mājai bijušas divas rijas. Lielajā vētrā (1872. gada 10. maijā) viena rija aiznesta uz Vieļas zemi. Zvārtes saimnieks teicis: ”Mums rija ir, jums nav, lai tad paliek.”

Zvārtes iezis ir apveltīts ar daudziem nostāstiem un teikām, kurās pieminētas raganas un velni. Tie uzdarbojušies tuvējā apkārtnē, it sevišķi ziemas un vasaras saulgriežu laikā. Jāņu, Vasarsvētku un Vecgada naktīs labāk esot uz Zvārtes ieza pusi nerādīties, jo līdz pirmajiem gaiļiem te ilgstot velnu un raganu trači. Raganas uz slotām šurp lidojušas no Zilūža un Vilkates siliem. Taču tie, kurus nebaida Zvārtes raganas, var turp doties, jo ir ko redzēt.