KĀRĻAMUIŽA

Hidden in Noble Silence

Zvārtesiezis atrodas 5 km attālumā no mūsu viesnīcas un tā nosaukums ir aizgūts no tuvējām Zvārtes mājām.  

Iezis ir izvietojies Amatas upes kreisajā krastā un ir viens no gleznainākajiem devona iežu atsegumiem Latvijā. Kraujas kopējais garums ir ap 200 metri. To veido tālāk no Amatas esošā 44 m augstā pusloka formas nobrukuma krauja un Amatas apskalots aptuveni 19 metrus augsts klints izcilnis. Ieža apmeklētāji posmā starp klinti un krauju var novērot aleirolītu, kuru pārsedz baltie smilšakmeņi. Lai arī pirmās Latvijas Republikas laikā, mēģinot novērst smilšakmens izciļņa eroziju, Amatas gultne šajā posmā tika  iztaisnota, kopš šī laika notiek lēna un pakāpeniska atseguma dienvidaustrumu daļas nobrukšana un aizaugšana. 

Zvārtes ieža apkārtnē ir daudzas populāras pārgājienu takas un tas ir daļēji pieejams arī riteņbraucējiem. Brīnišķīgās ielejas ainavas var redzēt gan no upes, gan no klints, ko var sasniegt, kāpjot pa koka kāpnēm. Neatņemama Zvārtes ieža ainavas sastāvdaļa ir 150 gadus vecā Vieļu māju rija. Pie Zvārtes ieža atrodas tūrisma informācijas centrs (LINKS) Tajā varat iepazīties ne vien ar tūrisma informāciju, bet arī iegādāties labu kafiju, zāļu tējas un uzkodas. 

Zvārtes iezis ir apveltīts ar daudziem nostāstiem un teikām, kurās pieminētas raganas un velni. Tie uzdarbojušies tuvējā apkārtnē, it sevišķi ziemas un vasaras saulgriežu laikā. Jāņu, Vasarsvētku un Vecgada naktīs labāk esot uz Zvārtes ieza pusi nerādīties, jo līdz pirmajiem gaiļiem te ilgstot velnu un raganu trači. Raganas uz slotām šurp lidojušas no Zilūža un Vilkates siliem. Taču tie, kurus nebaida Zvārtes raganas, var turp doties, jo ir ko redzēt.