Viduslaiku Cēsis
Cēsis, dibinātas 1206. Gadā, atrodas 8 km no Kārļamuiža un ir trešā vecākā pilsēta Latvijā. Livonijas laikos, Cēsis izveidojās par Vidzemes galveno attīstības centru. Jau vairāk kā 200 gadus, Cēsis ir pazīstamas kā kultūras un atpūtas centrs.
Līdz šodienai gandrīz neizmainīta ir saglabājusies Cēsu viduslaiku apbūve un pilsētas vēsturiskais centrs. Pilsētas viesi var apskatīt vairākumu no Cēsu vēsturiski un arhitektoniski izcilākajiem namiem, tai skaitā, 13.gs. beigās celto Sv. Jāņa baznīcu, Rātsnamu, un Tirgotāju namu.
Cēsu pilsētas pirmssākumi ir saistīti ar Cēsu viduslaiku pili, kas celta 13. gadsimta sākumā. Tā ir viena no ievērojamākajām un vislabāk saglabātajām viduslaiku pilīm Latvijā. Pils celtniecību 1218. gadā uzsāka Zobenbrāļu ordenis, bet uzplaukumu tā piedzīvoja Vācu ordeņa valdīšanas laikā. Pils ievērojami cieta 16. gadsimta beigās Jāņa Briesmīgā uzbrukuma laikā un vēlāk, attīstoties kara tehnikai, zaudēja savu militāro nozīmi. Interese par pili kā senatnes pieminekli, tās saglabāšanu un vēstures izpēti atsākās tikai romantisma kustības laikā 19. Gadsimtā.
Viesojoties Cēsīs, noteikti iesakām apskatīt Svētā Jāņa baznīcu, kas ir viens no vecākajiem viduslaiku arhitektūras pieminekļiem un senākajām sakrālā kulta celtnēm Latvijā. 13.gadsimtā celtā baznīca, kurā apglabāti ordeņa mestri, garīdznieki un bruņinieki, ir bijusi Livonijas ordeņa doms. Interesanti, ka Sv. Jāņa baznīcas slieksnis atrodas tieši 100 metrus virs jūras līmeņa.
Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene. 1280. gadā Atskaņu hronikā minēts, ka Cēsu zemessargi Rīgas aizstāvēšanā devušies ar sarkanbaltsarkanu karogu.