KĀRĻAMUIŽA

Hidden in Noble Silence

Cēsis, dibinātas 1206. Gadā, atrodas 8 km no Kārļamuiža un ir trešā vecākā pilsēta Latvijā. Livonijas laikos, Cēsis izveidojās par Vidzemes galveno attīstības centru. Jau vairāk kā 200 gadus, Cēsis ir pazīstamas kā kultūras un atpūtas centrs.

Līdz šodienai gandrīz neizmainīta ir saglabājusies Cēsu viduslaiku apbūve un pilsētas vēsturiskais centrs. Pilsētas viesi var apskatīt vairākumu no Cēsu vēsturiski un arhitektoniski izcilākajiem namiem, tai skaitā, 13.gs. beigās celto Sv. Jāņa baznīcu, Rātsnamu, un Tirgotāju namu.

Cēsu pilsētas pirmssākumi ir saistīti ar Cēsu viduslaiku pili, kas celta 13. gadsimta sākumā. Tā ir viena no ievērojamākajām un vislabāk saglabātajām viduslaiku pilīm Latvijā. Pils celtniecību 1218. gadā uzsāka Zobenbrāļu ordenis, bet uzplaukumu tā piedzīvoja Vācu ordeņa valdīšanas laikā. Pils ievērojami cieta 16. gadsimta beigās Jāņa Briesmīgā uzbrukuma laikā un vēlāk, attīstoties kara tehnikai, zaudēja savu militāro nozīmi. Interese par pili kā senatnes pieminekli, tās saglabāšanu un vēstures izpēti atsākās tikai romantisma kustības laikā 19. Gadsimtā.

Savukārt Cēsu Jaunā pils ir viena no nedaudzajām 18. gadsimta pilsmuižas kungu dzīvojamām mājām Latvijā. Nav zināms, kurā gadā tika uzsākta Jaunās pils būvniecība. 1777. Gadā, grāfs Karls Eberhards fon Zīverss nopirka ne tikai Kārļamuižu, bet arī Cēsu Jauno pili. Viņa dzimta šeit saimniekoja vairākas paaudzes līdz pat Latvijas Republikas agrārajai reformai 1920. Gadā un izveidoja šodien redzamo pilsmuižas vēsturiskā centra kompleksu. Šodien Cēsu pilsdrupas kopā ar Jauno pili ir viens no pašiem nozīmīgākajiem Latvijas un Austrumbaltijas kultūrvēsturiskajiem objektiem. Kopš 1949.gada te iekārtots Cēsu Vēstures un mākslas muzejs.

Viesojoties Cēsīs, noteikti iesakām apskatīt Svētā Jāņa baznīcu, kas ir viens no vecākajiem viduslaiku arhitektūras pieminekļiem un senākajām sakrālā kulta celtnēm Latvijā. 13.gadsimtā celtā baznīca, kurā apglabāti ordeņa mestri, garīdznieki un bruņinieki, ir bijusi Livonijas ordeņa doms. Interesanti, ka Sv. Jāņa baznīcas slieksnis atrodas tieši 100 metrus virs jūras līmeņa.

Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene. 1280. gadā Atskaņu hronikā minēts, ka Cēsu zemessargi Rīgas aizstāvēšanā devušies ar sarkanbaltsarkanu karogu.