Senais ābeļdārzs
Ābeļdārzi raksturo viesnīcas “Kārļamuiža” apkārtnes ainavu. Ikviens ceļotājs pamanīs izkaisītas un vietām koptas, bet vietām aizaugušas “ābeļdārzu salas” un ziedošus dendroloģisko stādījumu – akāciju, ceriņu, Ungārijas un Amūras ceriņu, bārbeļu, ievu, jasmīnu vai filadelfu, peoniju, spireju, rožu un lazdu pudurus. Vecie ābeļdārzi un dendroloģiskie stādījumi liecina par vienu no lielākajām 19.gadsimta kokaudzētavām un pirmo dārznieku skolu Baltijā. Kādreizējā pomoloģiskā dārza saimniecības un košumaugu kokaudzētavas vēriens pārsteidz. Īpaši, ja izvēlaties viesnīcas apmeklējuma laiku ābeļdārzu ziedonī vai ābolu ražas novākšanas laikā.
Pavasarī vecajā viesnīcas ābeļdārzā un tuvējā apkārtē rotājas ābeles ar burvīgiem ziediem. Ābeļu ziedēšanas laiks ir viena līdz divas nedēļas maija beigās un ar savu skaistumu īpaši maģisks un pacilājošs. Ābeles tinas baltos, krēmkrāsas un rožainos ziedu mākoņos. Ziedēšanas krāšņumā ābeļdārzā rīkojam dārza svētkus, ir izkārti šūpuļtīkli, izlikti dārza galdi un krēsli, izvietoti grilēšanas piederumi. Mirkļus zem ziedošām ābelēm var atcerēties vēl ilgi, ikviens aicināts izbaudīt šo radošo un dzirkstošo laiku.
Rudenī, kad zari līkst no ābolu smaguma, pēdējā septembra nedēļas nogalē katru gadu rīkojam Ābolu novākšanas talku un Ražas svētkus. Notikumu izziņojam, tajā var piedalīties ikviens interesents. Pirmajā dienas pusē talcinieki vāc ābolus, dienas otrā pusē spiežam ābolu sulu. Vakarā talciniekus aicinam pie galda baudīt gardu maltīti.
Dārzkopību un pomoloģisko dārzu izveidoja grāfs Emanuels fon Zīverss un viņa dēls grāfs Aleksandrs fon Zīverss 19.gadsimta 70-tajos gados. Turpinām seno ābeļu šķirņu saglabāšanu – veco ābeļu kopšanu un seno šķirņu stādījumu iekārtošanu kā arī vēsturiskā muižas ainavu parka dendroloģisko stādījumu atjaunošanu. Viesnīcas ābeļdārzos aug vairāk kā 100 dažādu veco šķirņu ābeles. Ieraudzīsiet un nogaršosiet tādas vecās ābeļu šķirnes kā “Antonovka”, “Baltais dzidrais”, “Cukuriņš”, “Kovaļevskaja”, “Livonijas grāvenšteins”, “Rēveles bumbierābols”, “Ribstona pepiņš”, “Rīgas piena”, “Rīgas rožābols”, “Sarkanais grāvenšteins”, “Trebū”, “Susleipas rožu”, “Vidzemes lielais sīpoliņš”, “Vidzemes zelta renete” u.c. Tieši tās un arī citas ābeļu šķirnes audzēja 19.gadsimta Kārļu muižas pomoloģiskajā dārzā. Vairāk par ābeļdārza vēsturi lasiet tālākajā izklāstā.
Senais ābeļdārzs gaida apmeklētājus katru dienu no 1. maija līdz 31. oktobrim.