KĀRĻAMUIŽA

Hidden in Noble Silence

Gar Amatas labo krastu vijas Amatas taka, kas ir brīnišķīga vieta pastaigām, atpūtai un dabas izzināšanai. Amata, garākā un viena no visstraujākajām un krāčainākajām Gaujas pietekām, ir mājvieta daudzām retām Eiropas putnu un zivju sugām. Upe tek pa senleju, kas ir viena no dziļākajām un savdabīgākajām Vidzemes upju ielejām. Tai ir stāvi un līdz 45 m augsti smilšakmens un dolomīta krasti. Tie atklāj zemes vēsturi 350-400 miljonu gadu tālā pagātnē, kad Latvijas teritoriju klāja jūra. 

Taka ir 12 – 21 km garā un ~6 – 8h ilgā pārgājienā gar upi iespējams iepazīties ar neskartu dabu un aplūkot devona perioda iežu atsegumus. Taka aizvijas gar Amatas labo krastu no Vidzemes šosejas tilta pie Melturiem, gar mūsu viesnīcu un Zvārtes iezi līdz Amatas tūristu apmetnei pie Kārļu – Līgatnes ceļa Veclauču tilta.  

 

Powered by Wikiloc

Amatas taka ir izstaigājama vairākosposmos. Tā nav piemērota velosipēdiem.  

Pirmais posms, lai arī tikai 3 km garš, ir sarežģīts un piemērots pieredzējušiem dabas mīļotājiem. Taka iet no Melturu tilta līdz viesnīcas teritorijai. Šajā maršrutā var vērot dažādus senus dabas veidojumus – tai skaitā Melturu, Dambja, Varavīksnes un Īļaku iežus, Dolomītu krauju, un Staburaga krastu. Taka šeit vietām ir marķēta ar oranžas krāsas atzīmēm uz koku stumbriem, bet nav labiekārtota.   

Otrais - visgarākais posms iet no Kārļiem līdz Zvārtes iezim. Šis maršruts ir 12 km garš ar trīs stāviem kāpumiem. No viesnīcas taka izvijas caur Kārļamuižas ainavu parka un viesnīcai pieguļošo teritoriju un tālāk – pa Amatas labo krastu no Ainavu kraujas līdz Zvārtes iezim. Gājējiem šeit atklājas arī citi mazāki ieži, tai skaitā Ķaubju, Stūķu un Dzilnas. Pārgājienu ieteicams sākt nomūsu viesnīcas, kur varat arī atstāt savu automašīnu. Lai nodrošinātu mājupceļu, ieteicams atstāt transporta līdzekli galapunktā vai sarunāt transportu viesnīcas recepcijā. 

Amatas takas trešaisun vieglākaisposms iet no Zvārtes klints līdz Veclauci tiltam un tas ir 3 km garš. Viesiem upes krastos šeit atklājas sarkanīgie devona smilšakmens atsegumi, kā arī vairāki, šai apkārtnei raksturīgi ieži, tai skaitā - Vanagu, Lustūzis,  un Miglas iezis. Pārgājiens beidzas labiekārtotā atpūtas vietā, netālu no unikālā Zvārtes ieža.